Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza

To przede wszystkim profilaktyka oraz leczenie ubytków próchnicowych.

Próchnica zębów jest przewlekłą chorobą spowodowaną przez bakterie bytujące w jamie ustnej. Na jej rozwój  istotny wpływ ma dieta, zwłaszcza zawierająca dużą ilość cukrów, których rozkład powoduje powstawanie kwasów uszkadzających szkliwo zębów co prowadzi do powstania ubytku próchnicowego.

W leczeniu próchnicy, po opracowaniu ubytku  stosujemy  wysokiej klasy estetyczne materiały kompozytowe ( Gradia Direct firmy GC oraz Enamel HRi). Wszystkie zabiegi są bezbolesne- wykonywane w znieczuleniu miejscowym.

W swojej praktyce bardzo dużo uwagi poświęcam  profilaktyce zarówno próchnicy jak i chorób przyzębia.   Instruktaż higieny, wyrobienie właściwych nawyków żywieniowych jak i higienicznych, a także systematyczne wizyty  kontrolne  umożliwiają  przeprowadzenie profesjonalnych działań profilaktycznych  takich jak:

  • skaling-usunięcie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradżwiekowego,
  • piaskowanie- usunięcie osadu i powierzchownych przebarwień za pomocą piaskarki EMS,
  • polerowanie powierzchni zębów-polishing
  • i fluoryzacja zębów poprzez aplikację preparatów zawierających fluor co prowadzi do wzmocnienia struktur powierzchni zębów.

Wszystkie te zabiegi wykonywane są nowoczesnym sprzętem z zachowaniem wszelkich reguł prawidłowego postępowania, są zatem całkowicie bezpieczne dla Pacjenta i Jego zębów.

 

W przypadku gdy próchnica obejmuje swym zasięgiem zarówno szkliwo jak i zębinę, może doprowadzić do zainfekowania miazgi zęba co prowadzi do jej zapalenia .Także gdy miazga zostanie zraniona podczas usuwania mas próchnicowych w próchnicy głębokiej lub na skutek urazu jedyną szansą na uratowanie zęba jest jego leczenie kanałowe ( endodontyczne). Polega ono na usunięciu zmienionej chorobowo miazgi, następnie opracowaniu  mechanicznym  i chemicznym  kanału lub kanałów, a następnie wypełnieniu ich specjalnymi materiałami. Po wypełnieniu kanału wykonujemy kontrolne zdjęcie rtg  wewnątrzustne, oceniając prawidłowość przebiegu leczenia.

Comments are closed.